Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, obraz Walentego Wańkowicza

Wprawdzie oficjalne statystyki notują niewielką liczbę Polaków w Rosji, bo nie przekraczającą 100 tys., ale liczba osób o polskich korzeniach jest nieporównywalnie większa i sięga kilkuset tysięcy. Większość Polaków znalazła się w Rosji na skutek zmiany granic i pod przymusem, ale była też emigracja zarobkowa w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. – zwłaszcza do metropolii. Polacy zsyłani byli na słabo zaludnione tereny, szczególnie na północy i wschodzie Rosji. Po roku 1991 Polacy emigrowali do Rosji przede wszystkim z byłych republik radzieckich. W Rosji wydawane są czasopisma polonijne, publikowane polskie książki i prowadzone polskojęzyczne strony internetowe. W Rosji są również “domy polskie” i polskie kościoły.

Po roku 1991 regionalne organizacje polonijne powstały w wielu miastach Rosji: w Abakanie, Barnaule, Bijsku, Władykaukazie, Wołgogradzie, Władywostoku, Jekaterynburgu, Kazaniu, Jarosławiu, Kaliningradzie, Krasnodarze, Mineralnych Wodach, Nalczyku, Nowosybirsku, Orenburgu, Permie, Penzie, Rostowie nad Donem, Petersburgu, Samarze, Smoleńsku, Saratowie, Tomsku, Togliattim, Tiumeni i Ufie. W Rosji ukazują się czasopisma w języku polskim: „Rodacy” (Abakan), „Gazeta Petersburska” (Petersburg), „Wiadomości Polskie” (Krasnodar) i „Głos znad Pregoły” (Kaliningrad). Organizacje polonijne powołały Kongres Polaków w Rosji i utrzymują więź ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska.


Dziejom Polonii w Rosji poświęcone są wydane w Krasnodarze książki A. Selickiego, H. Gralâ i A. Petrovskiego. W Krasnodarze wychodzą również  Wiadomości Polskie wydawane przez Centrum “Jedność” na Kubaniu.

 

 

 

 

 

 Związek Polaków w Kaukaskich Wodach Mineralnych wydaje kwartalnik Polonia Kaukaska.

 

 

 

 

 

 

 


Bibliografia

  • L. Bazylow: Polacy w Petersburgu, Warszawa 1984;
  • R.W. Wołoszyński: Polacy w Rosji 1801-1830, Warszawa 1984;
  • Z. Łukawski: Ludność Polska W Rosji 1863-1914, Wrocław 1978;
  • J. Siedlecki: Losy Polaków w ZSRR w Latach 1939-1986, Wrocław 1989;
  • M. Iwanow: Pierwszy Naród Ukarany. Polacy W Związku Radzieckim 1921-1939, Warszawa 1991;
  • P. Żaroń: Ludność Polska w Związku Radzieckim w czasie II Wojny światowej, Warszawa 1990.